עודף שומנים בדם

כולסטרול הוא סוג של שומן שמקורו מן החי. הכולסטרול חיוני לבניית קרומי התא, ייצור הורמונים ובעל תפקידים שונים בגוף. עודף של כולסטרול המצטבר בדם מהווה את אחד מגורמי הסיכון העיקריים למחלות לב וכלי דם.
מקורות הכולסטרול:
בשר, עופות, דגים חלב ומוצריו וביצים מכילים כולסטרול. ככל שאחוז השומן גבוה יותר כך תכולת הכולסטרול גבוהה יותר. לדוגמה חמאה שמכילה כ- 100% שומן תכיל יותר כולסטרול בהשוואה למוצרי חלב דלי שומן. איברים פנימיים או בשר שמן יכילו יותר כולסטרול בהשוואה לעוף או בקר רזים. מזונות מן הצומח אינם מכילים כולסטרול.
בנוסף למקורות מהתזונה, הגוף בעצמו יודע לייצר כולסטרול, היצור הפנימי מתבצע על ידי הכבד. לעיתים הכבד מייצר כולסטרול בעודף. העודף מופרש למעי, כ- 50% מהכולסטרול נספג חזרה ונקלט שוב על ידי הגוף. מזונות עשירים בסיבים תזונתיים (ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות) יסיעו בהפחתת הספיגה חזרה של הכולסטרול מהמעי ובכך יעזרו בהורדת רמות הכולסטרול בדם. טיפול תרופתי מסוג סטטינים חוסם את ייצור הכולסטרול על ידי הכבד. התרופה נבדקה רבות ונמצאה יעילה הן בהורדת רמות הכולסטרול בדם והן בהורדת הסיכון לתחלואה ותמותה ממחלות לב.

הטוב הרע והמכוער:
הכולסטרול הרע (LDL ) מצטבר על דפנות כלי הדם וביחד עם רכיבים נוספים מייצרים את הרובד הטרשתי (טרשת עורקים). הרובד הזה עלול מסיבות שונות להיקרע, כתוצאה מכך נוצר קריש דם שחוסם את העורק ובכך אינו מאפשר זרימת דם. חסימת עורק המוביל דם ללב יגרום לפגיעה בשריר הלב (התקף לב). פגיעה בזרימת דם בעורק המוביל דם למח יגרום לאירוע מוחי. על מנת להפחית את הסיכון למחלות אלו מומלץ לשמור על רמות כולסטרול מסוג LDL מתחת ל- 100. באנשים עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם מומלצת רמה הנמוכה מ- 70.
הכולסטרול הטוב (HDL ) הוא זה ש"מנקה" את כלי הדם מעודף של כולסטרול ומעבירו לכבד. משם הכולסטרול מנוצל לצורכי הגוף או מופרש למעי. רמות גבוהות של כולסטרול מסוג HDL מהוות גורם מגן מפני מחלות לב. מומלץ שרמות HDL יהיו גבוהות מ- 40.
פעילות גופנית יכולה לשפר את רמות הכולסטרול הטוב. צריכת שומנים מן הצומח לדוגמה שמן זית, אגוזי מלך, שקדים, טחינה, אבוקדו יכולה לסייע בהעלאתו. אך לרוב, רמות הכולסטרול הטוב הן ברובן תורשתיות.
טריגליצרידים (המכוער) זהו סוג של שומן שמקורו בתזונה ממזונות עתירי שומן ומעודף סוכרים ופחמימות. אנשים הסובלים מעודף משקל או הנמצאים במגמת עלייה במשקל יהיו בסיכון לרמות טריגליצרידים גבוהות בדם. כתוצאה מעודף השומנים בדם עלולה להיווצר התקשות של דפנות כלי הדם, ירידה בגמישותם ועלייה בסיכון לתחלואת לב. לעיתים עלייה ברמות הטריגליצרידים במיוחד בשילוב עם היסטוריה משפחתית של סוכרת יכולה לרמז על מצב של טרום סוכרת. הטריגליצרידים גם עלולים להתיישב על הכבד וליצור כבד שומני, תופעה שכאשר אינה מטופלת יכולה להוביל לכשל הכבד.
רמות הטריגליצרידים המומלצות הן מתחת ל- 150.
הטיפול התזונתי להפחתת טריגליצרידים הוא יעיל מאוד. בעזרת תפריט דל בסוכרים ושומנים ועתיר בסיבים תזונתיים ניתן להפחית משמעותית את רמתם.

גורמי סיכון נוספים:

עלייה ברמות השומנים במיוחד בשילוב עם גורמי סיכון נוספים מהווים סיכון מוגבר לתחלואת לב וכלי דם. בין גורמי הסיכון נמנים: גברים (יותר מנשים), גיל (מעל 65 שנים בנשים, 55 בגברים), תורשה, עישון, חוסר פעילות גופנית, עודף משקל, השמנה בטנית (מעל 88 ס"מ בנשים, ומעל 102 ס"מ בגברים), סוכרת, מתח נפשי ולחץ ואלכוהול

אשמח לעמוד לרשותכם לייעוץ פרטני או משפחתי

לילך פלג וייס – דיאטנית קלינית

 
   
line
   
line
 
Diet4good.co.il © 2006 | לילך פלג וייס דיאטנית קלינית | נייד-052-5576450